Staráme se o naše klienty

Očkování proti SARS COV-2

V  současné době nemáme očkovací látky pro SARS- COV-2. Zatím nás žádná instituce neinformovala, kdy a které látky dorazí.

Dle aktuálních doporučení  je  doporučen postup následující:

-neočkovat osoby, které prokazatelně prodělali v minulosti cca v odstupu 12 měsíců, potvrzené PCR testem nebo ELISA testem IgG /IgA

-neočkovat osoby, které prodělávají akutní infekční onemocnění jakéhokoliv původu- tj. příznakové osoby- teplota, kašel, zápal plic, průjmy atd. a to nejméně 2 týdny po odeznění příznaků

- zatím se nedoporučuje očkování dětí a mladistvých

U osob, které jsou ve velkém riziku infekce se doporučuje alespoň orientační test  na protilátky z kapky krve nebo ELISA test na protilátky IgG a IgA, pokud vyjde pozitivní neočkovat, pokud vyjde negativní, doporučen antigenní test z výtěru nosohltanu, pokud vyjde pozitivní, ověřit PCR  testem a pokud vyjde ten pozitivní neočkovat dalších 12 měsíců.

U osob s jakýmkoliv  výraznějšími alergickými reakcemi  nejen na vakcíny se doporučují  cca 2 hod před očkováním podat antihistaminika např. Zyrtec, Zodac, Dithiaden ev. podobné.

Osoby na imunosupresivní  léčbě nebo imunodeficientní  pacienti, nutné řešit  s ošetřujícím odborným lékařem. Žádám jejich písemné stanovisko.

U autoimunitních onemocnění  se doporučuje počkat  na vyhodnocení dlouhodobějších nežádoucích účinků.

U seniorů nad 75 let se preferuje očkování bez dalšího zkoumání stavu, pokud neprodělali infekci či netrpí akutní infekcí.

Budou k dispozici jednak vakcíny jednak na bázi mRNA (Pfizer, Biontech, Moderna)  a dále na bázi adenovirového vektoru (Astra- Zeneca/ Oxford, Sputnik). Na vyhodnocení, která vakcína bude účinnější se ale musí počkat.

Základem je individuální přístup k očkování proti coronaviru, který preferuje moje ordinace nejen  v případě očkování. MUDr. Petra Hrabánková

 

Zdroj: MUDr. J.Bednařík, CSc., prof. MUDr. Petr Marušič, Ph.D. a prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc.