V současné době nemáme očkovací látky pro SARS- COV-2. Zatím nás žádná instituce neinformovala, kdy a které látky dorazí.
Dle aktuálních doporučení je doporučen postup následující:
-neočkovat osoby, které prokazatelně prodělali v minulosti cca v odstupu 12 měsíců, potvrzené PCR testem nebo ELISA testem IgG /IgA
-neočkovat osoby, které prodělávají akutní infekční onemocnění jakéhokoliv původu- tj. příznakové osoby- teplota, kašel, zápal plic, průjmy atd. a to nejméně 2 týdny po odeznění příznaků
- zatím se nedoporučuje očkování dětí a mladistvých
U osob, které jsou ve velkém riziku infekce se doporučuje alespoň orientační test na protilátky z kapky krve nebo ELISA test na protilátky IgG a IgA, pokud vyjde pozitivní neočkovat, pokud vyjde negativní, doporučen antigenní test z výtěru nosohltanu, pokud vyjde pozitivní, ověřit PCR testem a pokud vyjde ten pozitivní neočkovat dalších 12 měsíců.
U osob s jakýmkoliv výraznějšími alergickými reakcemi nejen na vakcíny se doporučují cca 2 hod před očkováním podat antihistaminika např. Zyrtec, Zodac, Dithiaden ev. podobné.
Osoby na imunosupresivní léčbě nebo imunodeficientní pacienti, nutné řešit s ošetřujícím odborným lékařem. Žádám jejich písemné stanovisko.
U autoimunitních onemocnění se doporučuje počkat na vyhodnocení dlouhodobějších nežádoucích účinků.
U seniorů nad 75 let se preferuje očkování bez dalšího zkoumání stavu, pokud neprodělali infekci či netrpí akutní infekcí.
Budou k dispozici jednak vakcíny jednak na bázi mRNA (Pfizer, Biontech, Moderna) a dále na bázi adenovirového vektoru (Astra- Zeneca/ Oxford, Sputnik). Na vyhodnocení, která vakcína bude účinnější se ale musí počkat.
Základem je individuální přístup k očkování proti coronaviru, který preferuje moje ordinace nejen v případě očkování. MUDr. Petra Hrabánková
Zdroj: MUDr. J.Bednařík, CSc., prof. MUDr. Petr Marušič, Ph.D. a prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc.